От 29 ноември до 1 декември 2019 г. в Институт „Конфуций“ във ВТУ се проведе II Обучение на преподаватели по китайски език в България. Около 30 преподаватли по китайски език от „Ханбан“, преподаватели-доброволци и местни китайски преподаватели от Институтите „Конфуций“ във ВТУ и СУ, както и от други учебни заведения от София, Велико Търново, Пловдив и Русе участваха в програмата за обучение, организирана от Центъра за обучение и квалификация на преподаватели по китайски език – България.
На церемонията по откриване на обучението присъстваха проф. дпн Пламен Легкоступ – ректор на ВТУ (мандат 2007 – 2015 г.) и Главен съветник на Централата на Институт „Конфуций“/ Ханбан, проф. Ценка Иванова – декан на Филологическия факултет във ВТУ, доц. д-р Полина Цончева – ръководител на катедра „Класически и източни езици и култури“ във ВТУ, доц. д-р Искра Мандова и проф. Дун Юенсин – директори на ИК във ВТУ, както и доц. Ян Джъ – заместник-декан на Факултета за изкуства и медии на Китайския университет по геонауки в гр. Ухан.
В своята реч, проф. Ценка Иванова изрази своето приветствие към китайските учители и доброволци, похвали ги за положителния им принос в насърчаването на културния обмен между Китай и България и пожела успех на обучението.
Подготвената тридневна програма беше не само цветна, но и изключително практично насочена. Яна Шишкова – преподавател в Софийския университет и изявен учител по китайски език в 138-то СУЗИЕ в гр. София сподели с участниците в обучението своя опит в преподаването на китайски език на български ученици и студенти. Тя представи българската образователна система и учебените планове по китайски език и сподели ефективни стратегии за управление на учебния процес. Доц. Ян Джъ изнесе 2 лекции на тема: „Влиянието на надписите върху каменни плочи за развитието на китайската калиграфия“ и „Древнокитайското изкуство за книгопечат“. Вдъхновени от тези лекции, участниците успяха да оценят красотата на китайската калиграфия и печатното изкуство, което отвори пред тях нови идеи и методи за разпространение на традиционната китайска култура. В програмата на Обучението бяха включени и часове по български език за китайските преподаватели и доброволци, водени от доц. д-р Полина Цончева. Нейните лекции мотивираха участниците да продъжат да учат български и в бъдеще, което от своя страна ще им помогне да решават много по-лесно проблемите, които биха възникнали по време на работата им в България. Проф. Дун Юенсин изнесе лекция на тема „Правила, задължения и как да бъдем квалифицирани преподаватели по китайски език“. Той напомни на китайските преподаватели-доброволци да не забравят своите отговорности и как да изпълняват мисията си като преподаватели по китайски език и разпространители на китайската култура.
През втория ден на Обучението участниците бяха разделени в 3 групи според учебната степен в която преподават. Те трябваше да се съсредоточат върху проблемите и затрудненията, възникващи в процеса на преподаване, а атмосферата в залата беше изпълнена с разгорещени дискусии.
В програмата беше включено и специално обучение по български народни танци, водено от доц.д-р Ния Радева от ВТУ.
Участниците в Обучението споделиха, че програмата е тясно свързана с реалното положение на преподаването по китайски език в българските учебни заведения, което благоприятства за бъдещото развитие на обучението по китайски език в страната.
II Обучение на преподаватели по китайски език доказа своята значимост, затова Центърът за обучение и квалификация на преподаватели по китайски език – България има намерение да организира такива мероприятия през всяка година.
Обучението беше отразено от няколко местни медии.