По повод 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Китай и България, през ноември 2024 г. ще се състоят Дни на китайската наука и култура в България. Видни учени и експерти в областта на хуманитарните науки от китайски университети и изследователски институти ще изнесат поредица от лекции в различни градове в България, представящи различни аспекти на китайската култура и цивилизация. Проектът „Китай – как и защо“ се осъществява по инициатива на Посолството на КНР в България, със съдействието на Министерството на търговията на Китай и Професионалния колеж по външна търговия на провинция Шандун.
На 26 ноември от 17:30 ч. гост-лектор в Институт „Конфуций“ ще бъде д-р Джан Пън – преподавател в Столичния университет по икономика и търговия, Китай, с дългогодишен опит в изследването на пекинската опера, общообразователното обучение и разпространението на културата на национално и международно ниво. Той е автор на популярен видеокурс за значимостта и опазването на наследството на Пекинската опера, който е достъпен онлайн и е една от малкото всеобхватни образователни програми, фокусирани върху това изкуство. Изнасял е лекции за Пекинска опера в различни американски училища по време на специализацията си в Мичиганския държавен университет през 2018 г. Участва в национален проект за издаване на „Енциклопедия на Пекинската опера“. Освен с теоретични изследвания д-р Джан Пън се занимава и с изпълнения и акомпанимент в Пекинската опера, като през годините участвал в множество постановки.
Лекцията на д-р Джан Пън „За очарованието на Пекинската опера – квинтесенцията на китайската култура“ (с превод на български език) ще запознае аудиторията с историята и естетиката на това неповторимо сценично изкуство, съчетаващо в едно музика, класическа китайска литература, и изобразително изкуство, с неговия чар, художествена форма, оригинален грим и костюми. В допълнение към теоретичната част д-р Джан Пън ще онагледи пред публиката с оригинални изпълнения изяществото на това китайско изкуство, а майсторът на дзинху Чан Пини от Шанхайската театрална академия ще представи традиционния китайски инструмент.
Място: зала 108 В, Институт „Конфуций“, Корпус 5 на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“
Време: 26 ноември (вторник), 17:30 ч.