Институт „Конфуций“ във Великотърновския университет през 2023 г.
Институт „Конфуций“ във Великотърновския университет (ИК във ВТУ) е създаден през октомври 2012 год. Негови партньори от китайска страна са Китайската фондация за международно образование, Центърът за езиково обучение и сътрудничество (ЦЕОС) и Китайският университет по геонауки (Ухан). Усилията на ИК са насочени към повишаване на качеството на преподаване на китайски език, насърчаване на междукултурния обмен, обучение и развиване на кадри, научна дейност и др.
I. Преподаване на китайски език
1. Учебни заведения и регистрирани студенти
През 2023 г. с подкрепата на ЦЕОС и Китайското посолство в България, ИК във ВТУ въведе обучение по китайски език в 4 нови града в България. Бе възобновено и обучението по китайски език в Община Свищов, прекъснато поради епидемията от COVID-19. В момента ИК провежда обучение по китайски език и култура в близо 60 учебни заведения в 17 общини, а именно: Велико Търново, Свищов, Русе, Тутракан, Исперих, Попово, Търговище, Шумен, Варна, Бургас, Ямбол, Сливен, Хасково, Перник, София, Враца и Челопеч. В две от учебните заведения: СУ „Васил Левски“ – гр. Русе и Първо основно училище „Христо Ботев“ – Търговище към ИК във ВТУ са основани и от 9 години функционират класни стаи „Конфуций“. През учебната 2022–2023 год. в различните курсове, предлагани от ИК, са регистрирани над 2000 студенти и ученици.
2. Преподавателски състав и служители
През учебната 2023–2024 год. общият брой на преподавателския и административния състав на ИК към ВТУ е 33 души: 1 български директор, 1 китайски директор, 4 служители, 4 чуждестранни учители и 11 доброволци по програма на китайското правителство, 1 местен доброволец и 12 местни преподаватели.
3. Учебни програми
ИК във ВТУ провежда курсове и занятия по китайски език и култура на най-различни нива: китайски език за деца, китайски език за възрастни, бизнес китайски, подготвителни курсове за HSK/HSKK, кунгфу за деца, практики по тайчи и цигун.
В езиковите курсове, за да отговорят на индивидуалните им потребности, преподавателите от ИК използват съвременни учебни пособия като: Happy Chinese, Chinese Paradise, Easy Chinese Learning, Learn Chinese with Me, Great Wall Chinese, Road to Success, HSK Standard Course и др. Библиотечният фонд на Института ежегодно се актуализира с нови учебни заглавия от Китай, както и с преводна литература на български език.
Китайски учители/доброволци от ИК провеждат и занятия със студентите от различните бакалавърски програми с китайски език във Филологическия факултет на ВТУ.
4. Качество на обучението
Институт „Конфуций“ във ВТУ отдава голямо значение на качеството на преподаване и обучение. Директорите и учителите ежедневно полагат усилия за подобряване на нивото на владеене на китайски език и за популяризирането на китайската култура сред обучаемите.
През 2022 г. ИК към ВТУ организира общо 5 онлайн изпита, на които се явиха 84 души на HSK и 39 души на HSKK. През първата половина на 2023 г. ИК проведе 2 онлайн изпита, в които взеха участие общо над 60 души.
Важно е да се отбележи, че учениците и студентите от учебните заведения, които си сътрудничат с ИК във ВТУ, винаги са изключително ентусиазирани да участват в състезанието за владеене на китайски език „Китайски езиков мост“ и се представят достойно. През 2022 г. и 2023 г. студентите от ВТУ Йоана Борисова и Бетиже Акова спечелиха първите места в състезанието за студенти – Национален кръг България, а ЦЕОС съответно им присъди едногодишна стипендия за обучение в Китай. През август и септември 2023 г. в Гуанси, Китай, се проведе финалът на 22-рото състезание за чуждестранни студенти „Китайски езиков мост“, а участничката от ВТУ – Бетиже Акова, след като премина различни тестове и победи много от съперниците си, спечели третата награда на световния финал.
II. Културни събития и създаване на собствени брандове
През 2023 г. екипът на Институт „Конфуций“ към ВТУ организира разнообразни културни събития, като спектакли, изложби, състезания, работилници за китайски занаяти, и взе участие в редица мащабни местни културни фестивали. Част от тях са: отбелязване на годишнината от създаването на Института „Конфуций“ във ВТУ, Ден на китайския език в ООН, Празник на източноазиатските култури във ВТУ, Национален конкурс на тема: „България и Китай – древни и уникални цивилизации“, Националния кръг на международното състезание по китайски език „Китайски езиков мост“, Конкурс за превод от китайски на български език и обратно на името на Петко Хинов, съзстезание „Пей с мен на китайски“ в Класна стая „Конфуций“ в СУ „Васил Левски“ – гр. Русе, Седмица на китайското кино и Ден на китайската кухня в гр. Търговище, филмов фестивал в гр. Бургас, Фестивал на драконовите лодки в София, Конкурс „Средата на есента“ за ръчно рисуване на фенери и изложба в Посолството на КНР, Международен маскараден фестивал „Кукерландия“ в гр. Ямбол, Празник на розата в гр. Казанлък, Международен младежки фестивал на изкуствата „Музите“ в гр. Созопол и др.
III. Квалификация на преподавателския състав
Институт „Конфуций“ към ВТУ отдава голямо значение на квалификацията на преподавателския състав. Ежегодно в програмата на Института се предвиждат поне две работни срещи за китайските учители/доброволци, както със заминаващите си китайски учители/доброволци, така и с новопристигащите преподаватели, които се включват онлайн от Китай. По този начин се създава добра платформа за комуникация между преподавателите, чрез която да споделят опит и впечатления от процеса на работа, както и да дадат съвети едни на други за живота в България. Новопристигналите китайски учители/доброволци се запознават с правилника на ИК и получават необходими за работата им в България насоки, които да им помогнат за по-бързата адаптация в бъдещата им роля на преподаватели.
През 2017 г. Ректорът на ВТУ подписа споразумение с Пекинския езиков университет за съвместно създаване на Център за обучение и квалификация на преподаватели по китайски език – България. Центърът се ръководи от Институт „Конфуций“ към ВТУ и в него е назначен един служител. Преди пандемията на COVID-19 ИК успя да проведе два семинара за обучение на преподаватели по китайски език, в които участваха местни учители от цяла България, китайски учители и доброволци. Основни лектори в квалификационните курсове са опитни местни китайски и български учители и експерти от Китай. Съдържанието на обучението е тясно свързано с начина на преподаването на китайски език в България и е насочено към често срещаните ситуации в класната стая. То е от важно значение за усъвършенстването на педагогическите кадри и за успешното прилагане на китайското образование. В периода след пандемията Центърът за обучение и квалификация на преподаватели по китайски в България ще възобнови дейността си.
Институт „Конфуций“ използва всяка възможност, при която учители и доброволци могат да участват в различни курсове, организирани от китайската страна, за да чуят лекции от експерти и учени, активно да обменят опит в преподаването на китайски език с външни учители и да се стремят да повишат преподавателската си компетентност и способността си да организират и провеждат културни мероприятия.
IV. Научни изследвания и постижения
През 2014 г. ИК във ВТУ публикува първия том със статии, събрани от научната конференция по случай 65-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения между България и Китай. Оттогава ежегодно излиза от печат научното списание, озаглавено „Дипломатически, икономически и културни отношения между Китай и страните от Централна и Източна Европа“, където се публикуват и докладите от международната научна конференция на същата тема. Понастоящем списанието е включено в Националния референтен списък на България, в CEEOL, ROAD, Google Scholar, реферирано и индексирано е в други международни бази данни като ERIH PLUS, ResearchBib, GeneralImpactFactor, CiteFactor, DRJI, ESJI и др. През 2023 г. излезе от печат поредния том на списанието.
V. Почести и награди
В средата на май 2023 г. софийският Институт „Конфуций“, в сътрудничество с Институт „Конфуций“ към Великотърновския университет, успешно проведе годишното състезание за владеене на китайски език „Китайски езиков мост“. Учениците и студентите към Институт „Конфуций“ във ВТУ проявиха голям ентусиазъм и всяка от групите се представи изключително добре в състезанието. Във финала на националния кръг на 22-то състезание по китайски език за чуждестранни студенти „Китайски езиков мост“ Бетиже Акова, студентка от I курс на специалност „Приложна лингвистика с китайски език“ във ВТУ, взе първото място. Студентката от III курс Таня Станкова спечели трета награда, а второкурсничката Кристияна Донева бе отличена за най-добър талант. Бетиже Акова успешно кандидатства за едногодишна стипендия за специализация в Китай и беше приета в Китайския университет по геонауки (Ухан).
В конкурса за превод на името на Петко Хинов, националния конкурс на тема: „България и Китай – древни и уникални цивилизации“ и конкурса за ръчно рисуване на фенери за отбелязване на Празника в средата на есента и др. обучаемите към Институт „Конфуций“ във ВТУ показаха своите големи възможности и получиха много и различни видове награди. Китайската доброволка Лай Дзинтин успя да се пребори с останалите участници в конкурса за превод на името на Петко Хинов и спечели първа награда за превод на поезия и проза в категорията за превод от български на китайски език.
VI. Външно сътрудничество и обществено признание
От създаването си през 2012 г. Институт „Конфуций“ във ВТУ поддържа постоянни контакти със звената във Великотърновския университет и в Китайския университет по геонауки (Ухан) повече от 10 години. С подкрепата на двата университета-партньори работата на Институт „Конфуций“ върви безпроблемно.
Институт „Конфуций“ във ВТУ се вписва добре в българската общност не само във Велико Търново, но и в много други населени места. Поддържа хармонични отношения с всички звена на ВТУ и успешно осъществява дългосрочно ползотворно сътрудничество с над 15 общини, както и с редица училища, детски градини, младежки центрове, сдружения за приятелство и др. в различни градове.
През 2023 г. дейностите на Институт „Конфуций“ във ВТУ имат повече от 300 медийни отразявания от китайски и български медии, като информационна агенция Синхуа, China Government Network, China State Council News, People’s Daily Online, Global Times, Phoenix News, вестник „Китай днес“, Българска национална телевизия, Българско национално радио и др., както и от Китайския университет по геонауки (Ухан) и Посолството на КНР в България на техните официални уебсайтове.