На 9 и 10 май 2026 г. в Аулата на Великотърновския университет се проведоха националните кръгове за България на XIX Международно състезание „Китайски езиков мост“ за ученици от средните училища и на XXV Международно състезание „Китайски езиков мост“ за студенти. Събитията бяха организирани от Институт „Конфуций“ към ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ със съдействието на Посолството на КНР в България.
Н. Пр. г-жа Дай Цинли – извънреден и пълномощен посланик на КНР в България и доц. д-р Анна Иванова – зам.-ректор на Великотърновския унивесритет официално откриха първия ден на състезанието. През втория ден участниците и гостите бяха приветствани от проф. д-р Николай Кънев – заместник-ректор на ВТУ, доц. д-р Полина Цончева – декан на Филологическия факултет на ВТУ, и гл. ас. д-р Александър Узунов – народен представител в 52-рото Народно събрание на Република България. На събитията присъстваха още: д-р Ян Тиен – ръководител на отдел „Образование“ към Посолството на КНР в България, проф. дпн Пламен Легкоступ ректор на ВТУ (2007 – 2015), почетен председател на УС на ИК във ВТУ, проф. д-р Джао Дзин – директор от китайска страна на Институт „Конфуций“ в Университета в Мишколц, Унгария, г-жа Гъ Лина – директор на Китайския културен център в София, г-н Уан Пудзиен – председател на Българо-китайската търговска камара, г-жа Аксиния Колева и проф. Чън Ин – директори на Институт „Конфуций“ – София, доц. д-р Искра Мандова и проф. Дун Юенсин – директори на Институт „Конфуций“ във ВТУ, г-жа Олга Ялъмова – директор на ЧСУ „Евлогий и Христо Георгиеви“ – гр. София, г-жа Ралица Кирилова – директор на 18. СУ „Уилиям Гладстон“ – гр. София, г-жа Мария Иванова-Тодорова – директор на СУ „Васил Левски“ – гр. Русе и др.
В тазгодишните издания се включиха над 50 участници от цялата страна, които показаха не само своите езикови умения, но и задълбочения си интерес към китайската култура.
Силен интерес към състезанието проявиха ученици от София, Русе, Стара Загора, Пловдив, Сливен и Бургас. В оспорваната надпревара първото място спечели Никол Ялъмова – ученичка в ЧСУ „Евлогий и Христо Георгиеви“ – гр. София. На второ място се класираха Мария Александрова от ЧСУ „Евлогий и Христо Георгиеви“ – гр. София и Стелиана Нонева – ученичка в СУ „Максим Горки“ – гр. Стара Загора. Трето място заеха Калоян Димитров и Ася Татова от 18. СУ „Уилиям Гладстон“ и Иванина Колева от СУ „Васил Левски“ – гр. Русе. Двама ученици бяха удостоени със специални награди – Иванина Колева за най-добър талант и Калоян Димитров за ораторско майсторство. Всички участници получиха сертификати за отлично представяне в състезанието.
Сред студентите имаше представители на водещи български университети – ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, СУ „Св. Климент Охридски“, РУ „Ангел Кънчев“ и ЮЗУ „Неофит Рилски“. Калина Гергинова – студентка от Софийския университет си завоюва първото място. Втора награда журито присъди на Калина Момчилова – също възпитаничка на СУ „Св. Климент Охридски“, а на трето място се класираха Нурай Салим от РУ „Ангел Кънчев“ и Никол Димитрова от СУ „Св. Климент Охридски“, която получи и специална награда за ораторско майсторство. За най-добър талант бе отличена Мелиса Емин от Русенския университет.
Участниците и в двете възрастови категории преминаха през различни етапи, включващи тест за проверка на знанията по китайски език и култура, устни презентации по избрани от тях теми и сценични изпълнения, разкриващи техните таланти, свързани с китайската култура и традиции.
Състезанието „Китайски езиков мост“ за поредна година утвърди ролята си като една от най-значимите инициативи за популяризиране на китайския език и култура в България, като същевременно създава възможности за обмен, развитие и международни контакти за младите хора.
Организаторите поздравяват победителите и изразяват благодарност към всички участници, преподаватели, родители и партньори, които допринесоха за успешното провеждане на събитието.












.jpg)







.jpg)
.jpg)






































