Празник на източноазиатските култури
21-22 май 2022 г.
Едно от най-вълнуващите академични и културни събития на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ през месец май беше Празникът на източноазиатските култури. За неговата организация ръка си подадоха преподаватели и студенти по японски, китайски и корейски език от катедра „Класически и източни езици и култури“ на Филологическия факултет при Великотърновския университет. Съвместно с екипа на Институт „Конфуций“ към ВТУ, благодарение на подкрепата на ръководството на Университета и със съдействието на Студентски съвет към ВТУ организаторите на Празника сътвориха единствено по рода си събитие, което за първи път обедини културите на три източноазиатски държави – Китай, Япония и Южна Корея.
Източните езици, история, култура, бит и традиции се радват на засилващ се интерес. Във времето на високите технологии и лесната комуникационна достъпност, физическата присъственост вече не е необходимо условие. Въпреки това истинска привилегия е да имаш непосредствената възможност да се докоснеш до културната пъстрота на тези далечни и екзотични култури.
В рамките на два дни търновци и гостите на града се насладиха на разнообразна програма, която включваше демонстрации на различни бойни изкуства и техники, изпълнения на песни, групови и солови танцови изпълнения, чаена церемония, дегустация на азиатска храна, работилници за традиционни и съвременни изкуства и занаяти, калиграфия, традиционни облекла, шах го и др.
В следобедните часове на първия ден се проведе косплей шоу с участието на студентите, като за най-добре представилите се бяха осигурени награди. Практиката да се обличаш като измислен герой става все по-популярна сред младите хора дотолкова, че вече може да се говори за формирането на съвсем нова субкултура.
Денят завърши с отворена лекция на тема „Кодовете на азиатското кино – традиция, изразност, естетика“, представена от доц. д-р Андроника Мартонова, ръководител на Сектор „Екранни изкуства“ в Институт за изследване на изкуствата към БАН.
Особено атрактивни за гостите и през двата дни бяха работилничките с традиционни изкуства и занаяти. Под вещото ръководство на студентите и техните преподаватели всеки можеше да опита да пише с четка и туш на японски, корейски и китайски език, да връзва възли за щастие, да изрязва или сгъва хартия, да пробва традиционни облекла, да поиграе шах го и да обогати своите познания с изнесените от студенти и участници открити презентации.
Първият по рода си Празник на източноазиатските култури постави едно добро начало и заслужава да заеме своето място сред фестивалните събития в културната програма не само на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, но и на град Велико Търново – културната и духовна столица на България.