Вторият празник на източноазиатските култури се проведе на 19 и 20 май в Двореца на културата и спорта „Васил Левски“ в историческата и духовна столица на България. Дейностите в рамките на Празника бяха насочени към популяризиране на отделни аспекти от трите азиатски култури – китайска, корейска и японска. Събитието се организира от катедра „Класически и източни езици и култури“ към Филологическия факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, съвместно с Община Велико Търново и бе открито официално от зам.-кмета г-жа Снежана Данева-Иванова и зам.-ректора на ВТУ – проф. Димитър Димитров. Приветствие към гостите и организаторите отправи г-н Ян Тиен, началник на отдел „Образование“ в Посолството на КНР у нас. „Този дух на инклузивност ще изиграе важна роля за подобряване на културния обмен на добри практики между страните и регионите, но също ще подпомогне за достигането на по-широк консенсус, който полага солидните основи на взаимно уважение, доверие и обучение“, каза в речта си той.
Китайските студенти, които се обучават във Великотърновския университет се включиха активно в работилниците, заедно със своите колеги китаисти от България, и представиха калиграфия, връзване на възли за щастие, изрязване и сгъване на хартия. Това, което беше ново на този празник, беше гримът на дамите от династията Тан, който предизвика огромен интерес и стотици представителки на нежния пол се оставиха в ръцете на студентите да им изрисуват „хуадиен“ – декорация на челото между веждите.
Гостите на празника имаха още възможността да се облекат с одежди от династия Хан и чипао, и да се снимат с китайски аксесоари – ветрила, чадъри, игли за коса и пр.
На сцената частта с китайската култура включваше Танц на дракона, изпълнен от студенти от Великотърновския университет, чаена церемония, представена на китайски език от ученичката от 18 СУ „Уилям Гладстон“ в гр. София – Виктория Печева, демонстрация на Тайчи от преподавателката по бойни изкуства в Институт „Конфуций“ – Борислава Лечева, заедно с нейните ученици, песни и танци в изпълнение на китайски и български студенти и доброволци. Третокласничките от ОУ „Св. Патриарх Евтимий“ във Велико Търново, които изучават китайски език още от 1 клас, облечени в традиционни китайски облекла, изпяха песента „Казвам ти „Благодаря“. Известният калиграф и преподавател по тайдзи чюен Силви Велев, също възпитаник на Великотърновския университет, представи изкуството на калиграфията и изписа идиома 心如止水, който означава, че човек трябва да отстоява твърдо това, в което вярва или буквално „сърцето му да е спокойно като водата“.
Празникът уважи и Деканът на филологическия факултет – проф. Ценка Иванова, която дегустира китайски пелмени и получи калиграфски надпис с пожелание за здраве.